Laptop Klavye Değişimi

İstanbul Mecidiyeköy’deki Bilen Servis Merkezimizde, birçok kurum, şirket ve binlerce bireysel kullanıcıya laptop tamiri hizmet kapsamımız içerisinde, laptop klavye değişim ve tamir hizmeti vermekteyiz.

Bilen Servis Merkezi olarak, garanti süresi dolmuş ya da farklı sebeplerle garanti dışı kalan Acer, Asus, Casper, Dell, Hp, Lenovo, Monster ve Msi gibi dünyaca ünlü markaların laptop klavye değişim ve tamiri, bakım, onarım, destek ve yedek parça temini konusunda, sıradan servislere göre daha ekonomik, daha hızlı ve garantili servis deneyimi sunmaktayız.

Laptop Klavye Değişimi

Laptop Klavye Değişimi ve Tamiri

Klavye sorunları, laptop kullanıcılarının sıkça karşılaştığı problemler arasında yer alır. Laptop klavye değişimi ve tamiri gerektiren durumlar arasında; laptop klavye sıvı teması, klavye flex kablosunun bozulması, sürekli kullanılan tuşlarda meydana gelen deformasyonlar ve klavyenin tamamen ya da kısmen çalışmaması gibi sorunlar bulunmaktadır. Ayrıca, tuş yataklarının kırılması da klavye tamiri gerektirir. Tam bu noktada, siz değerli müşterilerimize sunduğumuz laptop klavye değişimi ve tamiri hizmetlerimizle yanınızdayız.

Laptop Klavye Değişimi Gereken Durumlar:

  1. Fiziksel Hasar: Düşme, üzerine baskı yapılma ya da herhangi bir darbe sonucu klavye tuşlarının kırılması veya bozulması durumunda klavye değişimi gerekebilir.
  2. Sıvı Dökülmesi: Laptop klavyesine su, kahve, meşrubat gibi sıvıların dökülmesi sonucunda klavye tuşları çalışmaz hale gelirse, tamir yapılamaz klavye değişimi önerilir.
  3. Tuşların Çalışmaması: Tek ya da birkaç tuşun tepki vermemesi ya da sürekli basılı kalması gibi durumlar klavyenin değiştirilmesi gerekebilir.
  4. Yaşlanma ve Aşınma: Uzun yıllar boyunca yoğun kullanım sonucu klavye tuşlarının aşınması, bazı harflerin ya da sembollerin silinmesi gibi durumlar estetik ya da fonksiyonel nedenlerle klavye değişimini gerekli kılabilir.
  5. Yanlış Tepki: Klavyeden farklı bir tuşa basıldığında farklı bir karakterin çıkması ya da bazı tuşların birden fazla karakteri aynı anda yazdırması gibi durumlar klavyenin değiştirilmesi gerektiğine işaret eder.

Laptop klavye arızalarında, klavyenin iç kısmına herhangi bir müdahale de bulunulamadığından, bu gibi arıza durumlarında laptop klavye değişimi yapılır. Bu bahsedilen sorunlar için laptop klavyesinin tamiri mümkün değildir. Sorunun kaynağının klavye dışında, klavye soketi, I/O devre, güney köprüsü veya BIOS kaynaklı olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Laptop Klavye Tamiri Gerektiren Durumlar:

  • Tek veya Birden Fazla Tuş Kırılması/Tuşun Yerinden Çıkması: Bu tür durumlarda, genellikle tuşun alt yatağı kırılır. Bu nedenle klavye tuş alt yatağı değiştirilir ve eksik olan tuşlar tamamlanır.

Laptop Klavyelerinin Çalışmama Nedenleri

Bir laptop klavyesiyle karşılaşılan en yaygın sorunlardan biri tuşların düzgün bir şekilde çalışmaması veya hiç çalışmamasıdır. Klavyenin çalışmama nedenleri genellikle iki ana kategoriye ayrılır: teknik sorunlar ve kullanıcı hataları.

Kullanıcı Hatası Sorunları: Klavyeler, dikkatli kullanıldığında uzun yıllar boyunca dayanıklıdır. Ancak, sıvı dökülmesi gibi kullanıcı hataları klavyenin çalışmamasına neden olabilir. Sert darbeler, klavyenin üzerine aşırı baskı yapılması, klavyenin çalışmamasının en yaygın kullanıcı kaynaklı nedenlerindendir.

Klavye Flex Kablosunun Arızalanması: Klavye ve anakart arasındaki bağlantıyı sağlayan flex kablo zamanla yıpranabilir veya kopabilir. Bu tür bir hasar, klavyenin tamamen ya da kısmen çalışmamasına neden olabilir.

Klavye Soket Sorunları: Klavyenin anakarta bağlandığı soketin hasar görmesi veya oksitlenmesi, klavyenin düzgün bir şekilde çalışmamasına yol açabilir.

Yanlış BIOS Yüklenmesi: BIOS, bilgisayarın temel donanım bileşenlerini yöneten bir yazılımdır. Yanlış ya da uyumsuz bir BIOS güncellemesi, klavye başta olmak üzere birçok donanım bileşeninin düzgün çalışmamasına neden olabilir.

I/O Devre Sorunları: Klavyenin veri iletimini yöneten I/O devresindeki bir hata, klavyenin çalışmamasına neden olabilir.

Güney Chip Arızaları: Bilgisayarın güney köprüsü adı verilen bölümü, klavye gibi giriş birimlerini yönetir. Bu bölümdeki bir arıza, klavyenin çalışmamasına yol açabilir.

Sonuç olarak, bir laptop klavyesinin çalışmama nedenleri çok çeşitlidir.

Laptop klavye değişim işlemlerimizi 1 saat gibi kısa bir sürede tamamlıyoruz. Ancak bu süre zarfında dilerseniz ekstra bir hizmet olarak koruyucu bakım hizmetimizden de yararlanabilirsiniz. Termal bakım ve fan temizliği gibi koruyucu bakım hizmetlerimiz laptop klavye değişimi sırasında yarı fiyatına sunulmaktadır.

Eğer laptop klavye değişimi ve koruyucu bakım hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, bize ulaşabilirsiniz.

Nasıl Yardım Edebiliriz?

Başa dön tuşu